اتاق عمل


اتاق عمل
منوی وبلاگ
مرضیه حاج محمدی

صفحه نخست
آرشیو وبلاگ
تماس با نویسنده


مطالب اخیر
ابزارهای جراحی
رباط در اتاق عمل
شستشوی وسایل
طرح اتاق عمل
عناوین اتاق عمل
آشنایی:
اتاق عمل
سلام..........

نویسندهدسته بندی موضوعی
پزشکی(۱)

آرشیو
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠


لینک دوستان
عنوان وبلاگ ها
ليست وبلاگ ها
قالب وبلاگ
اخبار ايران
اخبار ict
تفريحات اينترنتي
تالارهاي گفتگو
طراحی وب سایت

  Feed  

تقویم جلالی قالب وبلاگ


ساعت فلش


ساعت فلش


قالب وبلاگ


فال حافظ

)   لینک


رباط در اتاق عمل

استفاده از رباط در اتاق عمل

اولین بار در سال 1985 بود که پای ربات مکانیکی به اتاق عمل باز شد. در این سال ازرباتی که پوما PUMA 560  نام داشت برای نمونه‌برداری در یک عمل جراحی اعصاب کمک گرفته شد. این ربات از یک بازو تشکیل شده بود و پیچیدگی ربات‌های جراح امروزی را نداشت. در سال 1987 اولین جراحی لاپاراسکوپیک با کمک ربات برای برداشتن کیسه صفرا انجام شد و به دنبال آن در 1990،AESOP اولین سیستمی بود که توانست برای اعمال جراحی اندوسکوپیک مورد تایید FDA قرار گیرد.

در نهایت سیستم جراحی رباتیک با نام داوینچی توانست برای اولین بار در جراحی لاپاراسکوپیک مورد تایید FDA قرار گیرد و دری تازه به روی جراحی رباتیک بگشاید. نمونه پیشرفته‌تری از این ربات هم اکنون در اتاق عمل بیمارستان‌های معروف دنیا در حال استفاده است. از این سیستم برای جراحی در بزرگسالان و کودکان استفاده می‌شود. داوینچی توانسته برای اعمال جراحی زیر از FDA تاییدیه بگیرد.

جراحی‌های اورولوژی، جراحی‌های عمومی لاپاراسکوپیک، جراحی‌های عمومی توراکوسکوپیک (قفسه‌سینه)‌ غیر از موارد قلبی عروقی، اعمال کاردیوتومی (برش قلب) باکمک توراکوسکوپ.

به طور کلی جراحی رباتیک امروز به عنوان یک انتخاب مناسب با درصد موفقیت بالا برای انجام جراحی‌های اعصاب، اورولوژیک، قلب و قفسه سینه به کار می‌رود.

 

استفاده از ربات‌ها هنگام جراحی موجب افزایش دقت جراح حین عمل می‌شود. ربات‌ها قادرند بدون لرزش و با دقت بالا برش‌های مورد نظر جراح را ایجاد کنند، از جهتی دیگر استفاده از این ربات‌ها موجب صرفه‌جویی در وقت می‌شود. از مزایای این روش برای بیمار می‌توان به کاهش دردهای بعد از عمل، اسکار کمتر، خونریزی کمتر و خطر کمتر عفونت و همچنین کوتاهی دوره بستری در بیمارستان و تسریع دوره بهبودی و بازگشت سریع‌تر به فعالیت روزمره اشاره کرد.

2 نمونه پیشرفته از ربات‌های جراح

مرکز پزشکی دانشگاه مریلند هم اکنون از پیشرفته‌ترین فناوری رباتیک به نام سیستم جراحی داوینچیS استفاده می‌کند

که از 3 قسمت اصلی تشکیل شده است:

1. ربات اصلی که درکنار بیمار قرار می‌گیرد و 4‌‌بازو و یک دوربین اندوسکوپ با قدرت بزرگنمایی بالا دارد که در خدمت دست و چشم جراح هستند.

2. محلی برای نشستن و کنترل ربات توسط جراح.

3. یک رایانه که آنچه دوربین می‌بیند را به تصاویر سه بعدی تبدیل می‌کند.

یکی از مزایای این دستگاه این است که جراح در وضعیت نشسته و با راحتی بیشتر جراحی را دنبال می‌کند.

مهندسان دانشگاه دوکا نیز در حال کار روی ربات‌های جراحی هستند که قادرند به دور از اتاق عمل و با کمک یا بدون کمک انسان کار خود را انجام دهند. از این ربات‌های مجهز به هوش مصنوعی می‌توان برای درمان فضانوردان استفاده کرد. همچنین این ربات‌ها قادر خواهند بود در میدان‌های جنگ جابه‌جا شوند و هر جا سربازی زخمی یافتند، وی را مداوا کنند. ربات آزمایشی گروه دوکا از فناوری سونوگرافی سه بعدی به همراه یک نرم‌افزار هوش مصنوعی استفاده می‌کند. سرپرست این گروه که استفان اسمیت نام دارد، می‌گوید: «این ربات می‌تواند داخل بافت ارگان‌ها را مشاهده کند، در حالی که تاکنون فقط ظاهر ارگان‌هایی که در مقابل دوربین قرار می‌گیرند، قابل مشاهده بودند.»

این ربات دوربینی دارد که قادر است 30‌‌تصویر سه بعدی را در ثانیه به پردازنده رایانه ارسال کند. به عنوان مثال هنگام جراحی پروستات، رایانه با کمک تصاویر جمع‌آوری شده، تصاویری سه‌بعدی از پروستات می‌سازد. سپس این تصاویر را برای ربات و جراح ارسال می‌کند. پس از پردازش تصاویر رایانه دستورات لازم را به مغز ربات می‌فرستد.

دکتر اسمیت می‌گوید: «نکته حائز اهمیت این است که این ربات می‌تواند جراحی را در یک دهم زمان و با دقت 10 برابر نسبت به انسان جراح به پایان برساند.»

بحث جراحی رباتیک به کمک رایانه، پدیده نسبتا جدیدی در دنیاست، اما در عین حال رشد قابل توجهی داشته است و تحقیقات دانشکده‌های مهندسی پزشکی دانشگاه‌های معتبر دنیا به این سمت جهت گرفته است. در ایران نیز پروژه‌ای از طرف وزارت صنایع با مضمون هدف‌گذاری و تدوین استراتژی برای حوزه تجهیزات پزشکی در بخش ابزارهای جراحی توسط دکتر فرزام فرهمند انجام شد. در آ‌ن پروژه، طی مطالعه جامعی درباره ابزار جراحی، حوزه ابزارهای جراحی و کاربرد رباتیک و سیستم‌های رایانه‌ای به عنوان زمینه‌ای برای سوق دادن تحقیقات آتی به آن برگزیده شد. در همین خصوص آزمایشگاهی با عنوان جراحی رباتیک به صورت مشترک بین دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف و مرکز تحقیقات علوم و فناوری در پزشکی، در محل مرکز تحقیقات تاسیس شد. هدف اولیه این آزمایشگاه بررسی فناوری‌های جدید و کاربرد آنها در لوازم و تجهیزات جراحی و معرفی آنها به پزشکان است. البته قدم بعدی طراحی و پیاده‌سازی ابزارهای منتخب خواهد بود.

«روبولنز» یک نگهدارنده دوربین جراحی لاپاراسکوپیک است که به عنوان اولین محصول کامل این آزمایشگاه، وارد بخش بالینی شده است. چیزی که اهمیت دارد، این است که تولید ایده و فکر نباید متوقف شود و این افکار باید عملی شده و مورد آزمایش قرار گیرند تا دستگاهی جدید ساخته و به کار گرفته شود. با توجه به پیشرفت‌هایی که تاکنون صورت گرفته است، استفاده از ربات‌های پیشرفته جراح در اتاق‌های عمل داخلی در آینده‌ای نزدیک دور از انتظار نخواهد بود

...

مرضیه حاج محمدی : ساعت ۱۱:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٥
    پيام هاي ديگران()   لینک


شستشوی وسایل

            استفاده از سیستم های  اولتراسونیک 

  به منظور شستشو و ضدعفونی محصولاتی که از جنس استنلس استیل و یا پلاستیک سخت ساخته شده اند ، یک انتخاب مناسب است. ابزارهائی که در مقابل برخوردهای مکانیکی حساس و آسیب پذیر هستند (مانند وسایل میکروسرجری و یا وسایل دندانپزشکی ) نیز به خوبی با این روش سازگاری داشته و به خوبی می توانند با استفاده از سیستم های اولتراسونیک شسته شده و ضدعفونی گردند. دستگاه های اولتراسونیک قوی تر حتی می توانند در قسمتهائی از وسایل که به راحتی در دسترس و قابل پاکسازی نیست، پوسته های اضافی چسبیده شده بر روی وسایل را کنده و جدا کنند.

شستشوی اولتراسونیک در موارد زیر کاربرد دارد:
•به عنوان یک روش مکانیکی اثربخش جهت حمایت از روشهای شستشوی دستی
•به منظور جداسازی پوسته هائی که به سختی به وسایل چسبیده اند ( قبل و یا بعد از فرآیند شستشو/ضدعفونی ماشینی )
•به منظور صرفه جوئی در زمان ضدعفونی نمودن به دلیل شستشوی شدیدتر


به منظور اطمینان از بهترین نتیجه شستشو هنگامی که از سیستم های اولتراسونیک استفاده می شود ، موارد زیر را باید در نظر داشت:
•وان سیستم اولتراسونیک را تا اندازه ای که برابر دستورالعمل تولیدکننده است ، پر نمائید.
•یک ماده شستشوی و یا ترکیبی از ماده شستشو/ضدعفونی مناسب به وان اضافه کنید.
•زمانی که از هر دو محصول شستشو و ضدعفونی به صورت هم زمان استفاده می شود ، می بایست به دقت بر روی انتخاب تنظیمات دما و زمان پیشنهادی منطبق با دستورالعمل تولیدکننده تمرکز و دقت داشت.
•پیشنهاد می گردد که از آب داغ به شرح زیر استفاده شود؛
•دمای آب بالاتر از ºC 50 به دلیل انعقاد پروتئینهای موجود در خون می تواند باعث چسبیدن و پوسته شدن چنین لایه هائی بر روی وسایل شود.
•در صورتی که از محلول تازه آماده شده ی شستشو و ضدعفونی استفاده می شود می بایست قبل از اولین استفاده گازها و حبابهای میکروسکوپی موجود در آن تخلیه شوند.


صرفنظر از آماده سازی صحیح و اصولی وان ، قواعد اساسی زیر به منظور کسب بهترین نتیجه می بایست همیشه در نظر گرفته شوند:
•وسایلی که قرار است توسط دستگاه اولتراسوند مورد فرآیند قرار گیرند می بایست کاملاً در محلول وان غوطه ور باشند.
•وسایل مفصل دار مانند قیچی ها و غیره به منظور ایجاد بیشترین سطح تماس با محلول می بایست در وضعیت باز در محلول قرار بگیرند.
•از سبدهای مخصوص و مناسب جهت قرار دادن وسایل در وان اولتراسوند استفاده شود تا بیشترین سطح تماس برای وسایل ایجاد شود.
•وسایل بزرگ و حجیمی که دارای سطوح وسیع می باشند مانند دسته های بزرگ وسایل می بایست به گونه ای جاگذاری شوند که مانع از رسیدن امواج اولتراسونیک به سایر وسایل و ایجاد مناطقی که مانع از پژواک امواج شوند ، نگردند . چنین وسایلی ترجیحاً می بایست به صورت عمودی و یا بالاتر از سایر وسایل در دستگاه چیده شوند.
•سبدهای مخصوص را بیش از حد پر نکنید.
•وان های اولتراسونیک می بایست روزانه با محلول جدید پر شوند ، دقت لازم در رعایت دستورات تولیدکننده و همچنین قوانین هر کشور الزامی است. از آنجائی که آلودگی بیش از حد می تواند بر کیفیت عملکرد اولتراسونیک تأثیرات نامطلوب گذاشته و باعث ایجاد خوردگی بر روی وسایل گردد ، با توجه به وضعیت وسایلی که تحت فرآیند قرار داده می شوند، تعویض مکرر محلول ششستشو/ضدعفونی کننده وان اولتراسوند می بایست انجام شود.
•با توجه به کارآئی بهتر وسایل مدرن ، فرآیند اولتراسونیک در زمان حداکثر 3 دقیقه و با فرکانس KHz35 می تواند کافی باشد.
•در صورتی که عملیات شستشو و ضدعفونی به صورت هم زمان انجام می شود از پرداخت توجه لازم بر غلظت محلول و مدت زمان مورد نیاز برای تماس وسایل ، اطمینان حاصل کنید . اگر مدت زمان و نیز غلظت کمتری از محلول مورد نظر جهت شستشو و ضدعفونی نمودن وسایل ، پیشنهاد شده باشد ، چنین اندازه هائی می بایست به دقت مورد توجه قرار گرفته و می بایست با روشهای آزمون بیولوژیکال صحت عملکرد فرآیند مورد تائید قرار گیرد.( نظر کارشناسی ) اندازه گیری میزان دما ، میزان فرکانس دستگاه و طیف میکروبی .
•بعد از فرآیند اولتراسونیک ، وسایل می بایست به صورت دستی ، کاملاً آب کشی شوند.این مرحله می تواند بوسیله ِ آب لوله کشی انجام پذیرد و می بایست تمام سطوح وسایل از هرنوع باقیمانده ی مواد شوینده و یا ضدعفونی کننده کاملاً پاک سازی شود. به منظور جلوگیری از لکه لکه شدن ناشی از آب لوله کشی ، پیشنهاد می گردد یک مرحله آبکشی نهائی توسط آب کاملاً عاری از مواد معدنی ( آب مقطر ) انجام شود.

...

مرضیه حاج محمدی : ساعت ۱۱:٢٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٥
    پيام هاي ديگران()   لینک


طرح اتاق عمل

 طراحی و محل      ساختمان اتاق      عمل

  

 

یکی از اساسی ترین ملاک هایی که در طراحی و ساخت هر اتاق عمل باید رعایت شود ، کنترل عفونت می باشد.اتاق های عمل باید به گونه ای طراحی و بنا شوند که از طرفی انتشار عفونت به داخل حوزه جراحی را مانع شوند و از طرف دیگر ، سرایت عفونت از این اتاق ها به بخش های دیگر بیمارستان را جلوگیری نمایند.

 

هنگام طراحی ساختمان اتاق عمل لازم است که برای قسمت های تمیز و آلوده اتاق عمل ، محل های جداگانه و مشخصی در نظر گرفته شود تا نقل و انتقال وسایل لازم به اتاق عمل به راحتی و بدون آلوده ساختن قسمت های تمیز اتاق عمل انجام شود.

اتاق عمل در محلی باید قرار گیرد که دور از سر و صدا و هیاهو باشد و آرامش کامل در محیط اطراف حکمفرما باشد. نزدیک خیابان نباشد تا از سر وصدای وسایل نقلیه ، آلودگی هوا ، رفت و آمد عابرین و .... دور باشد.

معمولا در قسمت هایی از بیمارستان که رفت و آمد زیاد است یا جریان هوای سریع و کوران وجود دارد ، اقدام به ساختن اتاق عمل نمی کنند ، بلکه آن را در قسمتی که تقریبا وضعیتی مستقل و مجزا دارد ، بنا می کنند.

اخیرا سعی می شود که اتاق عمل را در طبقات  زیرین ساختمان و مجهز به تهویه بنا شود تا بتوان بیماران را بطور سریع و بدون اشکال به آنجا منتقل کرد. همچنین سعی بر این است که اتاق عمل تا خد امکان به سایر قسمت های بیمارستان  نظیر بخش های مرکز استریل –اتاق بهبودی- بخش های جراحی – بخش های مراقبت های ویژه- آزمایشگاه – رادیولوژی – نزدیک باشد.

معمولا اتاق بهبودی – اتاق گچ گیری – رختکن پزشکان و پرستاران و نیز یک اتاق عمل کوچک که در آن بیماران سرپایی تحت عمل جراحی ساده قرار می گیرند ، در نزدیکی اتاق عمل بنا می گردند.هر کدام از این اتاق ها از طریق درب دوم خود به داخل محدوده اتاق عمل راه می یابند.

تسهیلاتی مثل توالت ، دستشویی و حمام بهتر است متصل به رختکن و در محل خارج از محدوده نیمه تمیز و معمولا برای  10-8  نفر یک توالت ، دستشویی و حمام در نظر گرفته شود.

رفت و آمد در اتاق عمل

در طراحی صحیح اتاق عمل ،رفت و آمد باید یکطرفه و از داخل به خارج در نظر گرفته شود که این امر با ایجاد محدودیت در قسمت های مختلف امکان پذیر است

قسمت های مختلف ساختمان اتاق عمل

رختکن جراحان

رختکن پرستاران

اتاق سوپروایزر یا سرپرستار

اتاق بیماران سرپایی

اتاق پذیرش و انتظار

اتاق بهبودی

اتاق مخصوص استریل و پکینگ

اتاق شستشوی وسایل جراحی

اتاق های نظافت

انبار

اتاق نگهداری وسایل استریل

اتاق بیهوشی

اتاق اسکراب

اتاق گچ گیری

اتاق سیستوسکوپی

اتاق نگه داری وسایل بیهوشی

اتاق کنفرانس/کلاس درس

تعدادی اتاق عمل برای جراحی های عمومی

تعداد اتاق های عمل یک بیمارستان

جهت تعیین تعداد اتاق های عمل مورد نیاز، می توان به فرمول 5 درصد اشاره نمود. طبق این فرمول تعداد اتاق های عمل بایستس برابر 5 درصد کل تعداد تخت های جراحی مجود در واحد بیمارستانی باشد.

اندازه های اتاق عمل

اتاق های عمل نباید بی اندازه بزرگ باشد که وقت زیادی را برای رفت و آمد بگیرند و نه آنقدر کوچک باشند که باعث آلوده شدن وسایل شوند. یک اتاق عمل چند منظوره برای انجام جراحی های اورژانسی  و آندوسکوپی 3×6×6 متر می باشد. اندازه اتاق های عمل بزرگ برای اعمال جراحی قلب یا جراحی های بزرگ که به تجهیزات بیشتری نیاز دارند ، تقریبا 60 متر مربع یا بیشتر 6.5×11 متر مورد نیاز است.

سقف و دیوارهای اتاق عمل

دیوارها و سقف اتاق عمل باید سفت – ضد حریق- ضد آب – بدون درز و بدون انعکاس صدا باشند و به راحتی تمیز و شسته شوند. ارتفاع اتاق عمل از کف تا سقف نباید کمتر از 3 متر باشد. ارتفاع بیشتر(4متر) جهت اتاق های عمل جراحی قلب باز ، اعصاب که وسایل مخصوص به سقف وصل می شوند، در نطر گرفته می شود.

دیوارها باید بدون درز و قابل شستشو باشند . بدون کناره و لبه و طاقچه و یا گوشه باشد تا گرد و خاک جمع نشود و راحت تر تمیز شود.اگر دیوارها از جس موزائیک باشند، ممکن است ترک بخورند. دیوارهایی که توسط مواد وینیلی سفت و محکم پوشانده می شوند ، در عین حالی که مقاوم هستند ، به آسانی تمیز می شوند.

نکته قابل توجه در رنگ های به کار رفته در دیوارهای اتاق عمل ، عدم براق بودن آنهاست. مزیت نیمه مات بودن دیوار اتاق عمل ، جلوگیری از خستگی چشم جرلح و سایر افراد تیم جراحی در نتیجه انعکاس نور بر روی دیوارهاست.سیم کشی برق و لوله کشی ها با نهایت دقت و از داخل دیوار انجام گیرد و هیچ روزنه ای به بیرون نداشته باشد.

کف اتاق عمل

باید غیر قابل جذب و از جنس نسوز و ضد جرقه – بدون سر وصدا- ضربه گیر- قابل شستشوو مقاوم در مقابل مواد شیمیایی باشد و جنس آن طوری باشد که در اثر ریختن مواد یا داروها رنگ ان را به خود نگیردو همچنین فاقد مجرای خروج آب باشد. بیشترین کف پوش ها از جنس وینیل بدون درز هستند. اگر کف اتاق عمل خیلی سفت و یا خیلی نرم باشد ، موجب خستگی پرسنل اتاق عمل می شود .

درب های اتاق عمل

فرم درها و طرز قرار گرفتن آنها باید طوری باشد که اتاق عمل مستقیما به بیرون باز نشود ، بلکه به راهرو یا اتاق دیگری وصل شود درب ها از جنس نسوز و چهارچوب در به اندازه کافی بزرگ باشد.همچنین درب های اتاق عمل باید دارای شیشه و به قدری پهن باشد که یک برانکارد و دو نفر حرکت دهنده اش به راحتی از ان عبور کنند. در اتاق عمل باید از دو طرف باز و بسته شود و موقع استفاده ، ایجاد سر و صدا نکند .

نور و روشنایی اتاق عمل

برای روشنایی اتاق عمل در حالت عادی از چراغ های فلورسنت سفید سقفی استفاده می کنند و در موقع عمل از چراغ های سیالیتیک استفاده می گردد. مسئول بیهوشی باید نور کافی (حداقل200پا- شمع) داشته باشد تا به راحتی بتواند رنگ بیمار را مورد بررسی قرار دهد.

برایبه حداقل رسانیدن خستگی چشم پرسنل جراحی ، باید نسبت شدت نور اتاق های دیگر نسبت به اتاق عمل تقریبا 1 به 3 باشد. اتاق عمل باید دارای برق اضطراری باشد تا به محض قطع شدن برق شهر خود به خود و در عرض 10 تا 20 ثانیه بطور اتوماتیک روشن شود.

سیستم تهویه اتاق عمل

به دلیل اهمیت مسئله تهویه هوا در اتاق عمل به علت وجود میکروارگانیسم ها ، باید سیستمی در اتاق عمل تعبیه شود که هوای کثیف و آلوده اتاق عمل را به بیرون هدایت کرده و هوای تازه را جایگزین نماید.

این سیستمهوای تازه ای که از بیرون وارد اتاق عمل می شود را فیلتره می کند . این فیلترها پس از تصفیه هوا میزان ذرات معلق در هوا را که ابعادی بزرگتر از 0.5 میکرومتر دارند به 1 تا 5 عدد در هر فوت مکعب (30/48 CM  ) کاهش می دهند.در این سیستم هوا از قسمت بالای  دستگاه تصفیه وارد شده و پس از تصفیه از قسمت پایین آن خارج می شود

...

مرضیه حاج محمدی : ساعت ۱٠:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٥
    پيام هاي ديگران()   لینک